Google Website Translator Gadget

9.21.2011

علل تجاوز جنسی و سو استفاده از زنان

علل تجاوز جنسی و سو استفاده از زنان

تجاوز جنسی یک از اعمال وحشیانه ای است که بشر مرتکب شده است، البته این معضل محدود به زنان تنها نمیشود بلکه کودکان اعم از دختر و پسر هم قربانیان آن هستند، اما در این نوشتار توجه ما به تجاوز بر روی زنان است .
جامعی که بر پایه های سنت و تعصب بنا شده حتی از گفتن کلمه "تجاوز جنسی" طفره می روند و سانسور می شود و ندرتاً حرفی از آن به میان آید با عنوان "تعرض جنسی" نام برده می شود
در تعریف لغوی تعرض از متلک گفتن تا تماس جسمی و جنسی را شامل می شود و جایگزینی کلمه "تعرض" از مقدار خشونت و رفتار غیر انسانی و اعمال زوری که بر فرد قربانی صورت گرفته به شدت می کاهد و آنرا کمرنگ می کند.
تجاوز جنسی ریشه در تبعیض جنسی، بی حقوقی، قوانین تبعیض آمیز و ضعیف نگه داشتن عده ای خاص بر اساس جنسیت یا قدرت بدنی صورت می گیرد که بیشترین قربانیان این تجاوز ها زنان ودختران و کودکان هستند که مورد بهره کشی و تجاوز های جنسی قرار می گیرند . زیر دست نگه داشتن و تسلط مردانه و نگاه مردسالار بر زندگی زنان و کودکان همواره سایه افکنده و تایید قوانین نابرابر موجود در هر جامعه ای نقش اصلی در ضعیف نگاه داشتن و تجاوز به حقوق انسانی قشر خاصی از جامعه را ایفا می کند.
در زندگی هر فرد، زمانی فرا می رسد که بدنش از حالت کودکی به بزرگسالی تغییر شکل می یابد. در نظر اول شاید این دگرگونی چندان قابل ملاحظه نباشد، اما اختلاف آشکار آن با دوره های کودکی از لحاظ وضع ظاهر، رفتار و حالت های درونی کاملاً محسوس است
احساس نوجوان این است که او دیگر آن کودک دیروز نیست. اینک چیزهایی را احساس می کند که در گذشته هیچ احساس از آن ها نداشت، یا قادر به انجام دادن اموری است که قبلاً از انجام آن ها ناتوان بود. خلاصه در تن و روان خود دگرگونی هایی را می بیند که برایش تازگی دارند و این دگرگونی ها آنقدر ادامه پیدا می کنند تا برای نوجوان رفتاری همانند بزرگسالان به وجود آورند
رشد جنسی در پسران : نزدیک به دوره بلوغ و اوائل این دوره در زمینه جنسی تغییرات عمده ای که اغلب باعث ناراحتی می شود در پسرها بوجود می آید. اعضاء جنسی بطور سریع رشد می کند و فرد به اشکال مختلف می تواند تمایلات جنسی خود را در شرایط تحریک کننده کنترل کند. چون تمایلات جنسی در افراد شدید است، عدم ارضاء این تمایل سبب ناراحتی فرد می شود. در پاره ای از اجتماعات افراد بالغ به جلق زدن مبادرت می کنند. رشد افراد در دوره بلوغ و بروز حالات مردانگی در آن ها توجه ایشان را به خود جلب می کند. رشد جنسی سبب تغییر احساس ها و تمایلات فرد می شود
رشد جنسی در دختران: علامت رشد جنسی در دختران شروع اولین عادت ماهانگی است. رشد جنسی در دخترها با رشد قد، وزن و رشد استخوان ها ارتباط دارد. دخترهایی که وزن آن ها بیشتر، قد آن ها بلندتر و رشد استخوان ها زیاد باشد رشد جنسی در آنها زودتر ظاهر می گردد
ناراحتی شدید و غیرعادی در دوران پریودی می تواند معلول عوامل روانی باشد. این عوامل در قسمت ناآگاه ذهنی قرار دارند و فرد را دچار اضطراب و پریشانی می کنند. در موقع عادت ماهانه دختر ممکن است در اثر این احساس دچار ناراحتی شدید و غیرعادی شود. گاهی احساس حقارت در دختر ها سبب می شود که آن ها مونث بودن خود را مورد انکار قرار دهند
در دوره ی بلوغ افراد متوجه روابط اجتماعی و آثار آن هستند و میل دارند موافق ذوق و تمایلات گروه رفتار نمایند و از این راه حیثیت اجتماعی خود راحفظ کنند. روابط افراد بالغ با هم عادی و نسبتاً معقول است، در صورتیکه اواخر دوره بچگی افراد بیشتر به منظور ایجاد حوادث هیجان انگیز با یکدیگر ارتباط پیدا می کند
فیزیولوژی و روان شناسی مرحله جنسی
ایجاد میل جنسی همانند گرسنگی، تشنگی یکی از خواسته های بیولوژیک بدن است. نیاز به غذا این احساس را در بدن به حرکت در می آورد، اگر این مراکز فعال نباشد، یعنی در آن ها به علت اشباع بودن یا تعارض یا دار و بازداری انجام گیرد بی اشتهایی حاصل می شود. مراکز جنسی مردان و زنان بر اثر محرک جنسی خاص تحریک می شوند. هنگامی که چنین تحریکات نورونی رخ می دهد. به فرد احساس جنسی که همان میل یا اشتهای جنسی است، دست می دهد. اگر از فعالیت مراکز جنسی در سلسله اعصاب به دلیل جسمی و روانی بازداری شود، میل جنسی فعالی نخواهیم داشت. در این صورت اشتهای جنسی خود را از دست می دهیم و بی اشتهایی جنسی دچار می شویم.
میل جنسی نه تنها ممکن است به علت عوامل جسمانی بازداری یا تحریک شوند بلکه عوامل روانی مانند ترس، خشم، افسردگی، تعارضات روانی، استرس و بعضی از بیماریها و داروها نیز مدارهای جنسی تاثیر می گذارند.
انحرافات جنسی را می توان از جهتی به سرکوبی شدید و غیرعادی میل جنسی دانست. بیماران مبتلا به انحرافات جنسی از ابزار تمایلات سالم به جنس مخالف احساس خطر می کنند و رفتار انحرافی به آنها امنیت بیشتری می دهد. بدین جهت میل جنسی آن ها فقط در ارتباط با جنس مخالف بازداری می شود.
عوامل روانی بوجود آورنده انحرافات جنسی
مهمترین آن ها عبارتند از محرومیت از روابط جنسی طبیعی، انزوای کودکی، وقایع خاص که سبب یادگیری انحرافات در کودکی و نوجوانی می شود، اضطراب اخته شدن، تثبیت یا بازگشت به دوران کودکی، جهالت در امور جنسی، همانند سازی جنسی، بازداری کلی شخصیت، ترس از مسئولیت و بالاخره ترس از جنس مخالف
محرومیت از روابطه جنسی طبیعی: تحت شرایط محروم کننده شدید که در آن زن و مرد فرصت رابطه جنسی طبیعی ندارند، انحرافات جنسی افزایش می یابد
البته همه ی اینها مسائلی است که بیشتر به کشورهای مذهبی جهان سومی وارد است و علت تجاوزات را ، محرومیت و عدم آگاهی که منجر به کنجکاوی، دوری دو جنس مخالف در همه ی عرصه ها از یکدیگر است میدانند. اما مسئله به اینها حل نمیشود و آمار ها چیز دیگری را نیز نشان میدهند و آن این است که اگر اینها تنها عوامل تجاوزات جنسی هستند چرا کشور آمریکا در صدر کشورهایی است که در آن عمل تجاوز بیشتر صورت میگیرد ؟ مگر نه این است که در این کشور دو جنس از بچگی با هم بزرگ میشوند و روابط جنسی در صورت قانونی بودن سن و تمایل داشتن دو طرف این رابطه آزاد است، پس چگونه در غرب آمار تجاوز از همه ی ممالک بالاتر است ؟
صنعت سکس از سوي كشورهای غربی اتخاذ شده است.قانوني كردن روسپيگري((فحشا)) به عنوان سياست حاكم در اکثر كشورهای غربی، فحشا را اجتناب ناپذير و حتي مفيد مي‌دانند و براي كنترل و مقابله با شيوع بيماري‌هاي مسري جنسي، ايجاد مراكز و امكانات پزشكي و صدور كارت بهداشت را براي زنان ضروري مي‌داند. مطابق اين نظريه، فحشا نوعي شغل محسوب مي‌شود كه بايد تحت نظارت و كنترل متمركز دولت بوده و داراي مزاياي شغلي باشد. اين رويه اكنون در كشور هلند و استراليا به اجرا درمي‌آيد؛ اما شواهد حاكي از آن است كه قانوني كردن روسپيگري به عنوان يك كار و حرفه، نه تنها منفعتي را عايد زنان آلوده به فحشا نميكند، بلكه به هر شكل ممكن، گامي در جهت تقويت صنعت سكس محسوب مي‌شود.که بعضیبرخي از پيامدهاي قانوني كردن روسپيگري فحشا عبارتند از:
قانوني و غيرمجرمانه دانستن روسپيگري((فحشا))، ارمغاني براي قاچاقچيان و صنعت سكس محسوب مي‌شود و به معنی پذيرش تمامي وجوه صنعت سكس است؛ يعني زنان و کسانی كه تحت لواي قانون فعاليت مي‌كنند، به تجار و كارآفرينان صنعت سكس تبديل مي‌شوند. همچنین باعث تشويق و ترويج قاچاق سكس مي‌شود. غيرمجرمانه و قانوني شناختن روسپيگري، يكي از علل اصلي قاچاق سكس به حساب مي‌آيد. قانوني شمردن روسپيگري در کشورهای غربی، عمدتاً به منظور پايان دادن به بهره‌كشي از زنان درماندة مهاجري بود كه براي روسپيگري به اين كشور قاچاق شده بودند.
هدف از قانوني كردن روسپيگري، جمع‌آوري فاحشه‌ها از سطح خيابان‌ها بود؛ در حالي كه بسياري از زنان روسپي، حاضر به ثبت نام و دريافت كارت بهداشت نيستند، زيرا طبق قانون، دريافت كارت بهداشت در كشورهاي خاصي كه روسپيگري را قانوني اعلام كرده‌اند، الزامي است؛ بنابراين قانوني اعلام كردن روسپيگري، باعث افزايش فحشاي خياباني مي‌شود و بسياري از زنان براي رهايي از كنترل، نظارت و بهره‌كشي جنسي از سوي تجار جديد، فحشاي خياباني را انتخاب مي‌كنند.
با طرح موضوع قانوني شدن روسپيگري در كشورهايي كه صنعت سكس را امري غير مجرمانه مي‌دانند، مرداني كه در گذشته نيز از خريد زنان براي اغراض جنسي ابائي نداشتند، با قانوني شدن روسپيگري، موانع اجتماعي و اخلاقي را در رفتار با زنان به عنوان كالاهاي جنسي، مانع محسوب نمي‌كنند. قانوني دانستن روسپيگري براي نسل جديد مردان و پسران حاوي اين پيام است كه زنان كالاهايي جنسي هستند و روسپيگري، تفريحي بي‌ضرر است.
همین امر از طرفی زن را به کالا تبدیل میکند و از طرف دیگر باعث میشود که به دیگر زنان احتمال تجاوز کمتر شود. البته باز نیز این روش جوابی دقیق برای رفع بحران تجاوز در پی نداشته است زیرا که همانطور که عرض شد آمریکا در صدر کشورهایی است که در آن تجاوز جنسی بیشتر از بقیه ی کشور هاست.
این امر از نظر من چندین دلیل جدی دارد، مهمترین آن عدم اتحاد و اتفاق خانواده است و اصولاً به خانواده بهای چندانی داده نمیشود، و بیشتر روابط ترجیح داده میشود در دوستی باشد و اگر فرزندی هم در میان آمد قاعدتاً آثار همخوابگی با یک دوست است و نه بیشتر ، زیرا که قوانین آمریکا مبنی بر اینکه اگر یک زن بخواهد از همسر خود جدا شود باید ، همه ی املاک خود را با زنش نصف کند و یا بلعکس، برای همین قضیه است که اکثراً دیده میشود که دو نفر با وجود علاقه ی بسیار هم ترجیه میدهند با هم دوست باشند تا ازدواج کنند. همین طور آمار طلاق در این کشور بسیار بالاست و این نیز نشان دهنده ی عدم اتحاد خانواده است. از سوی دیگر آماری که از دبیرستانها بیرون میاید نشان دهنده ی آماری وحشت آور از آبستنی دختران شانزده ، هفده ساله است که همه ی اینها نشان میدهد که وضعیت خانواده در این کشور نا مساعد است و در نهایت فرزندانی که وارد اجتماع میشوند قاعدتاً چیزی از اخلاقیات جنسی نه شنیده اند و نه دیده اند.
از سوی دیگر دختران خانواده داری هستند که بنا به تبلیغ دوستان و این حس کنجکاوی نسبت به کلاپ، مشروبات الکلی و دراگ رو به این قضایا میاورند و ساده است که دختر مست یا نئشه ای که در کلابی به سر میبرند را در بامدادان، به بهانه ی اینکه به منزل میرسانمت به ناکجا آباد بردن !
مطلب دیگری که در بین آمارهای تجاوز جای اختصاصی برای خود دارند کارمندان زنی هستند که به خاطر حفظ شغل و حفظ آبرو مجبورند هم مورد تجاوز قرار بگیرند هم سکوت اختیار کنند که در بین این دست آمارها، آمار زنانی که وارد ارتش شده اند از بیشترین موارد است.
و به همین دلیل است که در رسانه های گروهی و افکار عمومی در غرب به (( بازگشت زن به خانه )) ابراز تمایل میکنند. روزنامه ((ملت و جهان)) در مقاله ای با عنوان (( بازگشت زنان به خانه )) مینویسد: در ایالات متحده آمریکا، بسیاری از زنان، مشاغل خود را رها کرده و به مادران تمام وقت تبدیل شده اند. دیوید بالکن هوان رئیس موسسه ارزشهای آمریکا این رویکرد جدید را (( مکتب جدید طرفداری از خانواده )) نامیده است.
البته بزرگترین مخالفان در این رویکرد خود زنان هستند و سوالی که طرح میشود این است که چرا باید فضایی در جامعه حاکم باشد که زنان از ترس اینکه به آنان تجاوز نشود در خانه بمانند و استعدادات و علاقه های خود را در خانه مدفون کنند و به عبارتی دوباره جیره خوار مرد شوند که این امر نیز نوعی دیگر از تجاوز به زن از نظر من محسوب میشود.
در انتها این مقال را با قسمتی از شعر احمد شاملو به پایان میبرم:
بیشترین عشقِ جهان را به سوی تو می‌آورم
از معبرِ فریاد‌ها و حماسه‌ها
چرا که هیچ چیز در کنارِ من
از تو عظیم‌تر نبوده است
که قلبت
چون پروانه‌یی
ظریف و کوچک و عاشق است
ای معشوقی که سرشار از زنانگی هستی
و به جنسیتِ خویش غَرّه‌ای
به خاطرِ عشقت! ــ
ای صبور! ای پرستار!
ای مؤمن!
پیروزیِ تو میوه‌ی حقیقتِ توست
رگبارها و برف را
توفان و آفتابِ آتش‌بیز را
به تحمل و صبر
شکستی
باش تا میوه‌ی غرورت برسد
ای زنی که صبحانه‌ی خورشید در پیراهنِ توست،
پیروزیِ عشق نصیبِ تو باد
ماخذی که در آمارگیری از آنها استفاده شده
سایت

No comments:

Post a Comment